لنز اسکلرال, قوز قرنیه, لنز چشم

لنز اسکلرال؛ معرفی و بررسی تخصصی

معرفی و بررسی تخصصی لنز اسکلرال; novinlens.com

لنز اسکلرال؛ جهت آشنایی بهتر با لنز اسکلرال، ابتدا انواع لنز های تماسی را معرفی می کنیم.

جهت اطلاع پیامکی از آخرین قیمت لنز اسکلرال، فرم زیر را تکمیل نمایید. قیمت های بروز لنز اسکلرال برای شما ارسال خواهد شد.

 

استفاده از لنز های تماسی به افرادی که دچار ضعف در بینایی هستند کمک می‌کند تا وظایف روزمره و کار های خود را بهتر و راحت ‌تر انجام دهند.

لنز های نرم به اندازه‌ی قرنیه ‌های چشم شما هستند و روی آن ها قرار می ‌گیرند. لنز های سکلرال ضخیم تر و بزرگتر از قرنیه‌ های چشم شما هستند. آن ها بر روی صلبیه (به لاتین: اسکلرا)، بخش سفید چشم ها، قرار می‌گیرند. این لنز ها در مقابل گازها، نفوذپذیر هستند و اجازه می‌دهند که اکسیژن به قرنیه برسد و در نتیجه برای سلامت چشم مفید تر خواهند بود. حال که با لنز های نرم آشنا شدیم، در ادامه مقاله به بررسی دقیق تر لنز های اسکلرال می پردازیم.

مقاله مرتبط: معرفی و بررسی مزایا و معایب انواع لنزهای نرم

 

لنز اسکلرال چیست؟

لنزهای اسکلرال برای حل مشکلات متنوعی مرتبط با چشم استفاده می‌شوند، از جمله خشکی چشم، قوز قرنیه (کراتوکونوس) و ....

لنز های اسکلرال، قطر بیشتری نسبت به سایر لنز های تماسی دارند و از مواد خاصی ساخته شده‌اند که به خوبی گاز و خصوصا اکسیژن را از خود عبور می دهد.

مانند سایر لنز های تماسی، لنز های اسکلرال می توانند بخشی از اشکالات بینایی را اصلاح ‌کنند. مانند:

 • نزدیک ‌بینی (میوپی)
 • دور بینی (هایپرمتروپی)
 • آستیگماتیسم

مقاله مرتبط: لنز طبی رنگی برای چشم آستیگمات

 

اگر قرنیه شما دارای حالتی غیر طبیعی یا قوز قرنیه باشد، لنز های اسکلرال جهت درمان و کمک به کاهش این مشکلات تجویز می شوند. شما همچنین می‌توانید پس از عمل یا پیوند قرنیه از لنز های اسکلرال استفاده کنید.

لنز اسکلرال; novinlens.com

لنز اسکلرال؛ ساختار لنز اسکلرال

 

 

انواع لنز های اسکلرال

با توجه به اندازه لنز و تماس اولیه با سطح چشم، لنز های اسکلرال به سه نوع تقسیم می شوند:

لنز های قرنیه اسکلرال که بزرگ‌تر از لنز های معمولی هستند و در نزدیکی محل اتصال بین قرنیه و صلبیه قرار  می ‌گیرند.

لنز های مینی اسکلرال که بر روی تمام سطح قرنیه و روی صلبیه قدامی قرار  می ‌گیرند.

لنز های اسکلرال کامل که بزرگ‌تر هستند و بیشترین فاصله را بین سطح پشتی عدسی و قرنیه ایجاد  می ‌کنند.

انواع لنز اسکلرال; novinlens.com

لنز اسکلرال و انواع آن

 

 

چه کسانی باید از لنز اسکلرال استفاده کنند؟

لنزهای اسکلرال مانند یک دستگاه‌ پزشکی و درمانی هستد که بینایی شما را اصلاح می‌ کنند. برخی از شرایطی که ممکن است افراد نیاز به استفاده از لنز های اسکلرال داشته باشند شامل:

 • قوز قرنیه (کراتوکونوس)
 • خشکی مزمن چشم
 • عوارض و مراقبت پس از جراحی مانند پیوند قرنیه
 • سایر مشکلات چشمی، مانند مشکلات ناشی از تروما های چشمی، آسیب‌ های سوختگی به چشم، یا ناهنجاری ‌های چشمی خلقی

 

 

چرا از لنز‌ های اسکلرال برای درمان قوز قرنیه استفاده کنیم؟

از آنجایی که افراد مبتلا به قوز قرنیه، قرنیه ای مخروطی شکل دارند، استفاده از عینک نمی تواند کمک کننده باشد و دید بیماران را به اندازه کافی بهبود ببخشد. استفاده از لنز های تماسی اسکلرال، به دلیل ایجاد سطحی منظم روی قرنیه، به بهبود دید کمک می کنند.

 

در ادامه مقاله، تعدادی از فواید لنز‌ های اسکلرال برای قوز قرنیه (کراتوکونوس) را شرح می دهیم:

 • افزایش شفافیت و وضوح بینایی: لنز‌ های اسکلرال برای افراد مبتلا به قوز قرنیه پیشرفته، به دلیل بهبود کیفیت بینایی توصیه می شود.
 • افزایش راحتی چشم و کاهش حساسیت: به دلیل این که فضای بین پشت لنز و سطح قرنیه با محلول نمکی استریل پر شده است، لنز اسکلرال به کاهش تحریک و ناراحتی مرتبط با کراتوکونوس یا قوز قرنیه کمک  می ‌کند.
 • مناسب سازی سفارشی لنز برای هر شخص: مراکز بینایی سنجی جهت ارائه لنز اسکلرال به هر شخص، اندازه‌گیری دقیقی از هر بیمار خواهند گرفت تا اطمینان حاصل شود که لنز، بالا ترین راحتی و تناسب را برای هر فرد دارد.
 • مقاومت و دوام بالا: لنز‌ های اسکلرال با مراقبت صحیح می ‌توانند در دراز مدت نیز قابل استفاده باشند.
لنز اسکلرال و قوز قرنیه; novinlens.com

لنز اسکلرال و تاثیر آن روی قوز قرنیه

 

 

آیا لنز اسکلرال برای درمان خشکی چشم کمک کننده است؟

لنز های اسکلرال میتواند برای بیمارانی که به دلیل خشکی شدید چشم مایل به استفاده از سایر لنز های تماسی نیستند، یک درمان مناسب باشد.

سایر لنز های تماسی استاندارد، مستقیماً روی قرنیه قرار می گیرند و بنابراین می توانند برای لعضی افراد، باعث ناراحتی و تحریک چشم شوند و حتی خطر آسیب قرنیه را افزایش دهند. لنز های اسکلرال با قرنیه به صورت مستقیم تماس ندارند و به گونه ای طراحی شده اند که چشم را در طول روز هیدراته نگه می دارند.

قبل از قرار دادن لنز اسکلرال، یک محلول نمکی استریل روی کاسه لنز قرار می گیرد. محلول در فضای بین لنز و قرنیه باقی می ماند و با ایجاد محیط مرطوب برای قرنیه، خشکی چشم را کاهش می دهد.

همچنین توصیه می شود برای بهبود بیشتر خشکی چشم، قطره چشم یا محلول اشک مصنوعی را به کاسه لنز اضافه نماید.

 

اشک مصنوعی و سایر قطره های چشمی روان کننده تجویز شده توسط پزشک نیز ممکن است در هنگام استفاده از لنز های تماسی اسکلرال برای روان کردن بیشتر چشم ها استفاده شوند. با این حال، بسیاری از بیماران متوجه می شوند که با شروع استفاده از لنز های اسکلرا، می توانند دفعات این قطرات را کاهش دهند.

لنز اسکلرال و خشکی چشم; novinlens.com

لنز اسکلرال و تاثیر آن روی خشکی چشم

 

 

سوالات رایج در خصوص استفاده از لنز اسکلرال

ماندگاری لنز های اسکلرال چقدر است؟

لنز های اسکلرال تقریباً به همان اندازه لنز های سفت و سخت دیگر دوام می آورند که بین 1 تا 3 سال است. طول عمر لنز های اسکلرال به چند عامل بستگی دارد، مانند: نگهداری اصولی و دقیق، تمیز نگه داشتن آن ها و قرار دادن صحیح آن در چشم.

 

آیا می توانیم تمام روز از لنز های اسکلرال استفاده کنیم؟

می توانید حدود 12 تا 14 ساعت در روز از آن استفاده کنید. با این وجود، اگر چشمانتان احساس ناراحتی کردند یا تاری دید پیدا کردید، بهتر است برای مدتی آن ها را بردارید و به چشمان خود استراحت دهید.

 

آیا خوابیدن با لنز اسکرال آسیب زننده است؟

به صورت کلی، توصیه می شود که با لنز های تماسی اسکلرال خود نخوابید. خوابیدن با لنز های اسکلرال می تواند باعث راکد شدن و آسیب دیدن لایه اشک پشت لنز شود و خطر عفونت چشم را افزایش دهد.

 

آیا در زمان استفاده از لنز اسکلرال می توان با آب تماس داشت؟

در زمان استفاده از لنز اسکلرال، از فعالیت هایی ک منجر به ورود آب به چشم می شود مانند دوش گرفتن، استخر و ... جدا خودداری کنید. زیرا در این موقعیت ها، آب استریل نیست و می تواند بتعث ورود باکتری به لنز و عفونت چشم شود.

 

چه مدت طول می کشد تا به لنز های اسکلرال عادت کنیم؟

با توجه به این که لنز اسکلرال روی صلبیه قرار می گیرد که حساسیت کمتری به قرنیه دارد، ممکن است بین 5 تا 10 روز طول بکشد تا به طور کامل به آن عادت کنید.

 

مجموعه نوین لنز با گردآوردی جدیدترین مقالات و مطالب مربوط به انواع لنزهای تماسی و غیرتماسی سعی بر آن دارد که ضمن معرفی انواع لنزهای چشمی بتواند مخاطبان را در همه ی زمینه های چشم کمک نماید.

از جمله مواردی که برای بیماران چشمی ممکن است به وجود آید قوز قرنیه می باشد؛ خوشبختانه در سال های اخیر راه حل هایی برای رفع این مشکل ارائه گردیده است که ما تمام مقالات موجود در این زمینه را در اختیار کاربران قرار خواهیم داد.

با استفاده از راه های ارتباطی زیر، می توانید با کارشناسان نوین لنز تماس گرفته و پاسخ سوالات خود را در خصوص انواع لنز، عینک و لنز اسکلرال دریافت نمایید.

مجموعه نوین لنز با گردآوردی جدیدترین مقالات و مطالب مربوط به انواع لنزهای تماسی و غیرتماسی سعی بر آن دارد که ضمن معرفی انواع لنزهای چشمی بتواند مخاطبان را در همه ی زمینه های چشم کمک نماید.

از جمله مواردی که برای بیماران چشمی ممکن است به وجود آید قوز قرنیه می باشد؛ خوشبختانه در سال های اخیر راه حل هایی برای رفع این مشکل ارائه گردیده است که ما تمام مقالات موجود در این زمینه را در اختیار کاربران قرار خواهیم داد.

با استفاده از راه های ارتباطی زیر، می توانید با کارشناسان نوین لنز تماس گرفته و پاسخ سوالات خود را در خصوص انواع لنز، عینک و لنز اسکلرال دریافت نمایید.

همچنین می توانید سوالات خود را در فرم زیر مطرح نمایید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *